











Ameriški slamnik, škrlatni (Echinacea purpurea)

Škrlatni ameriški slamnik notranje uporabljamo za krepitev imunskega sistema ter preprečevanje in lajšanje gripe in prehladnih obolenj, zunanje pa v obliki obkladkov pri aknasti koži in kožnih ognojkih. Za ta namen uporabljamo korenine in zel ameriškega slamnika.
IME
BOTANIČNI OPIS
Škrlatni ameriški slamnik je zelnata trajnica, ki zraste do višine 120 centimetrov. Močno steblo je pokončno in razvejano, listi so ovalni ali suličasti, z nazobčanim listnim robom in hrapavi po obeh straneh listne ploskve. Spodnji listi so pecljati, zgornji pa sedeči. Socvetje je košek, premera 7 do 15 centimetrov, s cevastimi in jezičastimi cvetovi. Cevasti cvetovi so dvospolni, jezičasti pa so sterilni, roza do vijoličaste barve, včasih tudi beli. Košek obdajajo suličasti ovršni listi Socvetje ima vonj po medu, oprašujejo jih metulji in čebele. Plod je rožka dolga okrog 4 milimetre. Rastlina izvira iz severne Amerike.
SORODNE VRSTE
V uporabi so tri vrste iz rodu Echinacea, ki pa se razlikujejo v vsebnosti učinkovin. Echinacea purpurea in Echinacea angustifolia, kot glavno lipofilno frakcijo vsebujeta alkamide. Ti so med vrstama strukturno različni. Glavna komponenta lipofilne frakcije pri vrsti Echinacea palida pa so poliacetileni. Pri uporabi pripravkov iz ameriškega slamnika je potrebna pozornost, iz katere vrste je pripravek izdelan, saj je zaradi drugačne vsebnosti učinkovin tudi delovanje nekoliko različno.
Echinacea angustifolia je v naravnih habitatih ogrožena vrsta, zaradi prekomernega nabiranja. Izumrtje vrste lahko preprečimo s pravilnim gojenjem!
Echinacea paradoxa ima rumena socvetja in se ne uporablja v zdravilne namene.
TRADICIONALNA DOMAČA UPORABA
Ameriški staroselci so ameriški slamnik uporabljali zunanje in sicer za zdravljenje ran. V Evropi so začeli rastlino raziskovati in uporabljati v zdravilne namene, šele v začetkih dvajsetega stoletja. Takrat so dokazali, da stimulira delovanje imunskega sistema in tako povečuje odpornost organizma proti virusom, bakterijam in glivam. Preprečuje razvoj prehladnih obolenj in gripe, izboljša okrevanje in skrajša čas okrevanja.
Danes je uporaba ameriškega slamnika priporočena za preprečevanje gripe in prehlada, pri vnetjih mandljev in ustne sluznice ter pri okužbah zgornjih dihal. Obstajajo tudi navedbe, da so ameriški slamnik uspešno uporabljali pri okužbah kože, gnojnih tvorbah na koži ter pri kožnih lišajih.
ZANIMIVOSTI
Latinsko ime rodu Echinacea izvira iz grške besede, ki pomeni trnast. Socvetje je bodičasto in spominja na ježka. Z dozorevanjem socvetja zavzame lega jezičastih cvetov vse ostrejši kot, cevasti cvetovi pa se izbočijo in tako socvetje spominja na bodice ježa.
UPORABNI DELI
- KORENINE
V zdravilne namene se uporablja korenine škrlatnega ameriškega slamnika. Za pripravo rastlinskega materiala za nadaljnjo uporabo izkopljemo podzemne dele ameriškega slamnika, ki jih dobro očistimo in posušimo. Korenine lahko sušimo cele ali narezane. Kakovosten rastlinski material vsebuje najmanj 0,5%, v seštevku deležev, kaftarne in cikorne kisline v suhi korenini.
- ZEL
Zel škrlatnega ameriškega slamnika so nadzemni deli, ki jih poberemo v času cvetenja rastline in jih posušimo, cele ali narezane, za nadaljnjo uporabo. Vsebujejo najmanj 0,1%, v seštevku deležev, kaftarne in cikorne kisline v suhi zeli.
NAMEN, UPORABA IN UČINKOVANJE
Škrlatni ameriški slamnik uporabljamo notranje in zunanje. Notranje za krepitev imunskega sistema, zunanje pa za zdravljenje nekaterih kožnih obolenj in aken.
Interna zdravilna uporaba
Izvlečki iz korenine in zeli ameriškega slamnika se uporabljajo pri okužbah zgornjih dihal, pri vnetjih v ustni votlini in pri vnetjih bezgavk. Ameriški slamnik spodbuja aktivnost levkocitov in s tem spodbuja obrambni sistem telesa. Deluje proti virusom, bakterijam in glivam in ima protivnetno delovanje. Antiseptično delovanje je morda posredno; doseženo naj bi bilo preko krepitve imunskega sistema, medtem ko sami izvlečki ne izkazujejo močnih mikrobocidnih lastnosti. Uporabljamo ga pri vnetih bezgavkah, gripi, prehladu in vročini. Skrajša obdobje okrevanja po gripi in prehladnih obolenjih, ter obdobje izčrpanosti po virozah in zmanjša pogostost prehladnih obolenj. Priporočljiva je uporaba v zgodnjih stadijih prehladnih obolenj, da se prepreči izbruh bolezni. Pri vnetju grla pomaga grgranje razredčene tinkture ali izvlečka, s čimer preprečimo širjenje okužbe, pomirimo vnetje in zmanjšamo bolečino.
Prehranska živilska uporaba
Izvlečki škrlatnega ameriškega slamnika so sestavina različnih prehranskih dopolnil, za krepitev imunskega sistema. Pri prehranskih dopolnilih je potrebna previdnost! Prepričajte se, da res vsebujejo sestavine, ki so navedene na izdelku in da ne vsebujejo drugih primesi, ki ne sodijo v izdelek.
Zunanja terapevtska in kozmetična uporaba
S pripravki iz škrlatnega ameriškega slamnika zdravimo ognojke na koži, rane in hemoroide. Ameriški slamnik pomaga tudi pri aknasti koži in kožnih lišajih. Pripravimo lahko oblogo iz zmletih korenin, pasto ali pa obkladek s tinkturo. Ameriški slamnik se uporablja v kozmetičnih izdelkih za nanašanje na kožo, za nego razdražene, občutljive, vnete in aknaste kože.
Uporaba v veterini
V veterini se uporablja mazilo z izvlečkom iz zeli ameriškega slamnika za zdravljenje ran in ureznin na kopitih pri govedu, ovcah, kozah in konjih.
ZGODOVINA UPORABE V LJUDSKI MEDICINI
Ameriški slamnik izvira iz severne Amerike, kjer naj bi ga uspešno uporabljali proti mnogim okužbam. Severnoameriški Indijanci so z ameriškim slamnikom zdravili bolezni dlesni in ustne votline ter ekceme na koži.
DROGA / FARMACEVTSKO UPORABNI DELI
- Echinaceae herba succus: sok iz zeli ameriškega slamnika
- Echinaceae herba succus: suhi sok zeli ameriškega slamnika
- Echinaceae herbae et radicis extracta fluida: tekoči izvlečki zeli in korenin ameriškega slamnika
OSNOVNO FUNKCIONALNO DELOVANJUE
- pomoč pri izboljšanju imunskega sistema
- zdravljenje ran, ognojkov in aken
ZDRAVILNE UČINKOVINE
Korenina ameriškega slamnika vsebuje alkamide, polisaharide in glikoproteine, eterično olje, derivate kavne kisline in netoksične pirolizidinske alkaloide.
Alkamidov je v korenini od 0,01 do 0,7%. Pretežno gre za izobutilamide maščobnih kislin z linearno verigo z olefinskimi in/ali acetilenskimi vezmi. Kopičijo se predvsem v koreninah in cvetovih.
V korenini je eteričnega olja je zelo malo, do 0,1%, glavne komponente pa so kariofilen, kamfen, humulen, alfa-felandren, limonen, kariofilen oksid, aldehidi in dimetil-sulfid.Derivatov kavne kisline je od 2,0 do 2,8%. Spojini s katerima se potrjuje kakovost droge sta kaftarna in cikorna kislina, drugi derivati so še verbaskozid, klorogenska in izoklorogenska kislina, ehinakozid in kafeoilehinakozid.
Od pirolizidinskih alkaloidov so dokazali tusilagin in izotusilagin. Korenine vsebujejo tudi arabinogalaktane in njihove glikoproteine.
Zel ameriškega slamnika vsebuje alkamide, derivate kavne kisline, polisaharide, lipopolisaharide in lipoproteine ter eterično olje.
Izmed derivatov kavne kisline je v zeli največ cikorne kisline in sicer med 1 do 5%, po vsebnosti pa sledi kaftarna kislina.Polisaharidom iz korenin in zeli pripisujejo imunostimulativno delovanje. V suhi zeli je 2 do 7 % polisaharidov.
V zeli je eteričnega olja je zelo malo, od 0,08 do 0,32%, njegove glavne sestavine pa so borneol, germakren, kariofilen in bornil acetat.
POVZETEK NOVEJŠIH ZNANSTVENIH DOGNANJ
Učinkovitost in varnost izvlečkov iz škrlatnega ameriškega slamnika so ocenjevali v randomizirani, dvojno slepi, s placebom kontrolirani klinični študiji s 559 udeleženci. V poskuse so vključili tiste, pri katerih so se razvili simptomi prehlada. Razdelili so jih v skupine. Posamezna skupina je prejemala enega izmed treh različnih ekstraktov iz korenin in zeli ameriškega slamnika oziroma placebo, trikrat na dan, dokler ni prišlo do izboljšanja simptomov oziroma največ sedem dni. Prvi pripravek je vseboval izvleček korenine in izvleček zeli. Drugi pripravek je imel enako sestavo, le da je bil bolj koncentriran. Tretji pripravek je vseboval le izvleček korenine. Vse testne substance so testiranci dobro prenašali. Pripravka, ki sta vsebovala izvleček korenin in zeli, sta bila statistično značilno bolj učinkovita kot placebo pripravek in kot pripravek, ki je vseboval le izvleček korenin. Raziskovalci so zaključili, da je pripravek iz korenin in zeli škrlatnega ameriškega slamnika učinkovita in varna terapija za zdravljenje akutnega prehlada.
V klinični študiji so preizkušali tudi učinkovitost svežega soka iz zeli ameriškega slamnika, pri infekcijah zgornjih dihal. V raziskavo je bilo vključenih 120 prostovoljcev s simptomi akutne okužbe. Udeleženci so do 10 dni prejemali koncentriran sveži sok ali pa placebo. Na testni vprašalnik so vsak dan beležili subjektivno občutenje simptomov. Po koncu poskusa so zdravniki analizirali njihove zabeležke. Bili so pozorni na izraženost in intenziteto simptomov, ter čas, ki je bil potreben za okrevanje. Udeleženci, ki so prejemali koncentriran sveži sok zeli ameriškega slamnika so okrevali bistveno hitreje, potek bolezni pa je bil bistveno milejši. Tisti ki so prejemali sveži sok so okrevali v štirih dneh, tisti ki so prejemali placebo pa v osmih. Pri udeležencih se zaradi jemanja svežega soka niso pojavili neželeni učinki. Raziskovalci so zaključili, da jemanje koncentriranega svežega soka v zgodnji fazi akutne infekcije zgornjih dihal občutno skrajša čas okrevanja in omili simptome.
Iz korenin in zeli ameriškega slamnika, se za notranjo uporabo, pripravlja številne pripravke za krepitev imunskega sistema. Vse od tinktur, koncentriranih izvlečkov, tablet in kapsul do svežega soka. Pripravki za zdravljenje kožnih obolenj so redkejši, večinoma pa gre za obkladke, obloge in poltrdne pripravke.
Razpršilo z ameriškim slamnikom pri vnetju grla
Za pripravo razpršila potrebujemo 15 mililitrov izvlečka iz bezgovih jagod, 10 mililitrov medu, 20 mililitrov tinkture ameriškega slamnika in 5 mililitrov tinkture žajblja. V topel bezgov izvleček vmešamo med, da se raztopi. Dodamo tinkturo ameriškega slamnika in tinkturo žajblja in homogeno premešamo. Ohladimo in prelijemo v 50 mililitrsko stekleničko z razpršilnim nastavkom. Zapremo, napišemo kaj vsebuje in datum izdelave. Izdelek je uporaben do enega leta, če ga skladiščimo na hladnem.
Razpršilo uporabljamo tako, ga popršimo po vneti sluznici žrela, tri do petkrat na dan, dokler se vnetje ne umiri. Bezgove jagode in ameriški slamnik krepijo imunski sistem, žajbelj deluje protimikrobno in blaži vnetje. In zato pripravek učinkovito omili bolečino ob vnetju.
Za bolj napredne recepture in nasvete si oglejte rubriko - Recepti in zanimivosti.
Rastišče in razširjenost
Izvira iz Severne Amerike. Kot gojena rastlina uspeva po vsem svetu v zmerno toplem podnebnem pasu.
Uporabni deli
V zdravilne namene uporabljamo korenine in zel škrlatnega ameriškega slamnika. Semena gojimo z namenom razmnoževanja. Ameriški slamnik gojimo tudi kot okrasno rastlino in rastlino za rezano cvetje.
Rastne razmere
Ameriški slamnik najbolje uspeva na obdelanih tleh. Ustrezajo mu sončne lege ter vlažna in dobro odcedna tla. Najraje ima globoka, bogata, rahla, ilovnata tla z veliko organske snovi. Odrasle rastline so odporne na sušo, občutljive pa so na presežke vode v tleh in pretirano vlažnost, ki lahko povzroči koreninsko gnilobo.
Razmnožujemo ga s setvijo semena, ali pa z delitvijo koreninskega sistema. Semena sejemo spomladi, v dobro pripravljeno zemljo. Za boljšo odpornost rastline je najboljša direktna setev. Rastline naj bodo 30 centimetrov narazen. Semena je potrebno pred setvijo za določeno obdobje izpostaviti nizkim temperaturam.
Delitev koreninskega sistema izvedemo pozno jeseni, ko je rastlina zaključila z vegetacijo. Korenine izkopljemo tako, da jih čim manj poškodujemo. Z rokami očistimo zemljo iz korenin. Rastline previdno razdelimo in pri tem pazimo, da jih ne potrgamo. Razsadimo na predhodno pripravljeno mesto.
Ameriški slamnik je odporen na bolezni in škodljivce, le pri mladih rastlinah je potrebo biti pozoren na polže. Na vlažnih in toplih rastiščih rastlino lahko napade pepelasta plesen.
Spomladi rastline pognojimo z dobro preperelim kompostom. Tvorbo novih socvetij pospešimo, če odrežemo odcvetela socvetja. Rastline prvič zacvetijo v drugem letu rasti. Posamezne visoke rastline morda potrebujejo oporo zaradi težkih socvetij.
Žetev
Cvetove in liste nabiramo, ko so v polnem razcvetu, to je od junija do avgusta. Nabiramo jih v suhem vremenu, najbolje v dopoldanskih urah, ko še ni prevroče, saj ob previsokih temperaturah eterično olje hitro izpari. Uporabljamo jih sveže ali pa jih posušimo za nadaljnjo uporabo. Korenine nabiramo jeseni, s tem da jih začnemo pobirati na štiri leta starih rastlinah. Za pridobivanje semen je potrebno počakati, da socvetja dozorijo.
Zanimivosti
Obstajajo tudi sorte ameriškega slamnika, z različno obarvanimi cvetnimi koški. Posušen stožec cevastih cvetov je zelo dekorativen in se uporablja v šopkih ter za aranžiranje.
OPOZORILA IN NEŽELENI UČINKI
Če se med uporabo ameriškega slamnika za zdravljenje okužb dihal ali prehlada simptomi poslabšajo, ali pa se pojavi vročina, se posvetujete z zdravnikom ali farmacevtom.
Zaradi imunomodulatornega delovanja obstaja možnost interakcije z zdravili, ki vplivajo na imunski sistem. Ne uporabljajte ameriškega slamnika, če jemljete imunosupresive!
Pri notranji uporabi se lahko pojavi preobčutljivostna reakcija, ki se izrazi kot kožni izpuščaj, koprivnica, srbečica in oteklina obraza. V tem primeru nemudoma prenehajte z uporabo pripravka iz ameriškega slamnika in se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom. Preobčutljivostna reakcija se lahko pojavi tudi pri zunanji uporabi. Bodite pozorni, če pripravek uporabljate prvič, ali pa veste, da ste alergični na učinkovine rastlin iz družine nebinovk. V tem primeru ne uporabljajte pripravkov iz ameriškega slamnika!
V primeru, da se pri uporabi pri ranah na koži pojavijo znaki infekcije, se posvetujte z zdravnikom.
Podatki
- Slovensko ime:
- Ameriški slamnik (Škrlatna ehinaceja)
- Angleško ime:
- Purple coneflower
- Botanično ime:
- Echinacea purpurea L.
- Ph.Eur ime:
- purple coneflower
- CAS:
- 90028-20-9
- Kraljevstvo:
- Rastline (Plantae)
- Skupina:
- Semenke (Spermatophyta)
- Deblo:
- Kritosemenke (Angiospermae)
- Razred:
- Dvokaličnice (Magnoliopsida)
- Red:
- Košarnice (Asterales)
- Družina:
- Nebinovke (Asteraceae)
- Kategorija namena:
- Rastline namenjene uporabi brez omejitev (H)
- Področja uporabe:
- Interno ○ & Zunanje ●
-
Zanimivi opisi, ki so pritegnili tudi druge obiskovalce