Baldrijan cvet

Baldrijan - Zdravilna špajka (Valeriana officinalis)

Pripravke iz korenin baldrijana uporabljamo peroralno za zdravljenje motenj spanja, pri nemiru, razdražljivosti, nerovzni izčrpanosti, anksioznosti ter za odpravljanje živčno pogojenih želodčnih in črevesnih krčev.

Priljubljeno kot
Zdravilna rastlina (Z)

IME

Slovensko: Baldrijan / Zdravilna špajka
Latinsko: Valeriana officinalis L.
Ostala ljudska imena: ajdina, božjastnica, vražji bič, hajdina, hajdovka, mačja trava, mertvica, motovilec, odrijan, pereči ogenj, špajka, vrednik

BOTANIČNI OPIS

Baldrijan je zelnata trajnica, ki raste na vlažnih travnikih, nabrežjih in posekah. Ima votlo, žlebičasto steblo, ki zraste od 50 do 150 centimetrov visoko. Pernato deljeni listi pri dnu stebla tvorijo listno rozeto, proti vrhu so nameščeni nasprotno. Pet-števni, monosimetrični, dvospolni cvetovi so bele ali rožnate barve, združeni v kobulasta socvetja. Plod je rožka. Cveti od julija do avgusta. Raste v vlažnih gozdovih, ob bregovih potokov in rek po vsej Evropi. Rastlina ima aromatičen vonj, ki se razvije ob sušenju ter sladek in nekoliko grenak okus. 

SORODNE VRSTE

Zdravilna špajka, ki je bolj znana pod imenom baldrijan, je ena izmed več vrst rodu Valeriana. V zdravilne namene se lahko uporablja tudi hribska špajka (Valeriana collina), ki je zelo podobna zdravilni špajki, vendar manjša in raste na suhih pobočjih ter v gozdovih.

V vlažnih gozdovih lahko srečamo tudi bezgovolistno špajko (Valeriana sambucifolia), ki je prav tako manjša od zdravilne špajke in ima v zemlji koreniko, ki tvori izrazite podzemne in nadzemne pritlike.

Pri nabiranju pazite, ker je rastlina podobna nekaterim kobulnicam!

TRADICIONALNA DOMAČA UPORABA

Mnoge civilizacije so več tisočletij uporabljale baldrijan kot visoko cenjeno zdravilno rastlino. Obstaja mnogo raziskav, ki dokazujejo njegovo pomirjevalno delovanje. Tradicionalno se je baldrijan uporabljal pri motnjah spanja, živčni razdraženosti, anksioznih motnjah in pri krčih v prebavilih. Znano je, da so si pripravljali kopeli za boljši spanec. Uživanje pravilno pripravljenega čaja, v predpisanih odmerkih, so svetovali za izboljšanje počutja pri psiholoških težavah in nespečnosti. 

ZANIMIVOSTI

Korenine baldrijana naj bi včasih uspešno uporabljali pri odvajanju od alkohola in nikotina, še posebej takrat, kadar je bil vzrok uživanju teh pogubnih strupov prenapetost živcev, nemir, naglica in osebno nezadovoljstvo. 

UPORABNI DELI

- KORENINA

V zdravilne namene se uporablja posušena, cela ali narezana korenina zdravilne špajke, vključno s podzemnim steblom in pritlikami, ki mora vsebovati najmanj 5mL/kg eteričnega olja. 

NAMEN, UPORABA IN UČINKOVANJE

Zaradi pomirjujočega učinka se baldrijan uporablja pri nervozi, motnjah spanja in razpoloženja, stresu, razdražljivosti, živčni izčrpanosti in napetosti. Prav tako pa ga uporabljamo pri živčno pogojenih želodčnih in črevesnih krčih. 

Interna zdravilna uporaba

Izvlečki baldrijana se notranje uporabljajo pri motnjah spanja, razdražljivosti, stresu, nervozi, izčrpanosti, krčevitih bolečinah želodca in črevesja, živčni napetosti in strahu. Pomaga tudi pri čustvenih težavah. 

Prehranska živilska uporaba

Užitna naj bi bila semena v manjših količinah. Listi in korenika so uporabni kot začimba in iz listov se pripravlja osvežilne napitke. Eterično olje se dodaja za odišavljanje živil. 

Zunanja terapevtska in kozmetična uporaba

Eterično olje iz korenin je uporabno v aromaterapiji za odpravljanje nespečnosti, motenj prebave psihološkega izvora, živčni napetosti, nemiru in migrenskih glavobolih. Ravno tako se uporablja v parfumeriji ter za odišavljanje mil in drugih kozmetičnih izdelkov.

Uporaba v veterini

Izvlečki iz baldrijana se uporabljajo pri psih in mačkah za pomirjanje paničnih napadov, strahu pred glasnimi poki, nemira in razdražljivosti, histerije, nespečnosti in pri krčih gladkih mišic. 

ZGODOVINA UPORABE V LJUDSKI MEDICINI

Korenine baldrijana so v ljudski medicini uporabljali pri duševni izčrpanosti, utrujenosti, nespečnosti, živčnih motnjah, razburjenosti in histeriji. Ljudski zdravniki so čaj priporočali za krepčanje in uravnavanje živčevja. Pacientom naj bi s tem ozdravili različne krče v telesu. Čaj so uporabljali tudi pri nemiru in prebavnih motnjah živčnega značaja, predvsem pri črevesnih krčih. Obstajajo tudi poročila, da so s pripravki iz baldrijana zdravili epilepsijo. 

 

DROGA / FARMACEVTSKO UPORABNI DELI

- Valerianae radix: korenina zdravilne špajke

OSNOVNO FUNKCIONALNO DELOVANJUE

-pomirjujoče delovanje
-lajša motnje spanja
-pomirja pri nervozi
-blaži motnje razpoloženja in stres
-pomaga pri živčni izčrpanosti in napetosti
-lajša živčno pogojene želodčne in črevesne krče

ZDRAVILNE UČINKOVINE

Korenina zdravilne špajke vsebuje eterično olje, lignane, seskviterpenske kisline, valepotriate, sledi alkaloidov, flavonoide in proste aminokisline.

Vsebnost eteričnega olja je od 0,3% do 2,1% in zelo variira glede na rastišče. Sestavljeno je iz bornil-acetata, kamfena, mirtenola, mirtenil izovalerianata, borneola, izovalerianske kisline ter drugih mono in seskviterpenov.

Terapevtsko uporabna korenina mora vsebovati najmanj 0,17% seskviterpenskih kislin, izraženih kot valerenska kislina. Poleg valerenske kisline je v korenini prisotnih več derivatov, kot sta na primer acetoksivalerenska kislina in 3,4-epoksivalerenska kislina.

Sveža korenina vsebuje med 0,1% in 2% valepotriatov, med njimi valtrat in izovaltrat. Te spojine so zelo neobstojne in hitro razpadejo do baldrinala, homobaldrinala, valerenske in izovalerenske kisline.

Od lignanov, ki jih je okoli 0,2% sta znani spojini hidroxipinorezimol in berhemol glukozid.

V koreninah so našli tudi sledi alkaloidov piridinskega tipa, kot sta aktinidin in valerianin, ki so verjetno posledica pretvorbe spojin med sušenjem.

Korenina baldrijana vsebuje metilapigenin, hesperidin in linarin, ki spadajo med flavonoide.

V koreninah so prisotni škrob, saharidi, kot so glukoza, saharoza, fruktoza in rafinoza, fenolkarboksilne kisline, proste maščobne kisline ter aminokisline arginin, alanin, glutamin in druge.

POVZETEK NOVEJŠIH ZNANSTVENIH DOGNANJ

Izvleček baldrijana upočasni razgradnjo GABA, ki je inhibitorni živčni prenašalec. Poleg tega z delovanjem na receptorje GABA A zavira ponovni privzem GABA v presinaptični nevron. Tako se poveča koncentracija GABA v sinaptični špranji. Učinkov ni mogoče pripisati posamezni spojini, saj deluje le izvleček kot celota.

V klinični študiji so dokazali enako učinkovitost izvlečka baldrijana v primerjavi z oksazepamom, sinteznim anksiolitikom benzodiazepinskega tipa. Ugotovili so tudi, da pacienti bolje prenašajo izvlečke baldrijana, kot pa oksazepam.

Učinkovitost izvlečkov baldrijana pri nespečnosti so dokazali v klinični študiji s 121 pacienti. Zvečer pred spanjem so pacientom 4 tedne dajali peroralni pripravek iz baldrijana. Pacienti so poročali o izrazitem izboljšanju spanja. Dokazali so boljšo učinkovitost glede na placebo. Blagi neželeni učinki so se pojavili le pri treh osebah.

V nadaljnjih študijah so ugotovili, da enkratni odmerek nima terapevtskega učinka.

 

Iz korenin baldrijana se izdeluje vodne in vodno-etanolne izvlečke baldrijana. 

Čajna mešanica za blaženje krčev

Za blaženje krčev v prebavilih pripravimo čajno mešanico iz enake mase korenine baldrijana (Valerianae radix), plodov janeža (Anisi fructus), plodov komarčka (Foeniculi fructus) in cvetov kamilice (Matricariae flos). Plodove janeža in komarčka predhodno stremo v terilnici. Z dva decilitra vrele vode poparimo eno čajno žlico enakomerno premešane mešanice. Pustimo stati 10 minut in precedimo. Na dan popijemo dva do tri skodelice.  

Čajna mešanica za pomirjanje

Za odpravljanje nemira, paničnih napadov in motenj spanja pripravimo čajno mešanico iz 30g korenin baldrijana (Valerianae radix), 30g zeli šentjanževke (Hyperici herba), 20g listov melise (Melissae folium) in 20g storžkov hmelja (Lupuli strobuli). Dve čajni žlici enakomerno premešane mešanice poparimo z dva decilitra vrele vode. Pustimo stati 10 minut in precedimo. Čaj pijemo zjutraj in zvečer, vsak dan, 3-4 tedne. Vsakič ga sveže pripravimo.  

Kopel 

Pred spanjem, za pomiritev in lažje uspavanje, pripravimo kopel. Potrebujemo pol litra vrele vode in 100 gramov posušene korenine baldrijana. Korenine prelijemo z vrelo vodo, lonec porijemo in korenine namakamo 15-20 minut. Po tem času izvleček precedimo in ga vlijemo v vodo za kopanje. V kopeli se kopamo 10 do 20 minut. Potem vodo zavržemo. Kopeli ne izvajamo v primeru odprtih ran na koži, visoke vročine, infekcij ali pri srčnem popuščanju in motnjah krvnega obtoka. 



  Za bolj napredne recepture in nasvete si oglejte rubriko - Recepti in zanimivosti.

Rastišče in razširjenost

Baldrijan izvira iz Evrope in Azije. Naturaliziran je v Severni Ameriki. Pri nas ga najdemo na sončnih, vlažnih travnikih, nabrežjih rek, gozdnih obronkih in ob živih mejah, po vsej Sloveniji.

Uporabni deli

V zdravilne namene gojimo korenine baldrijana. V primeru gojenja kot okrasno rastlino želimo vzgojiti kakovostne cvetove. V nekaterih primerih gojimo cvetove za semena. 

Rastne razmere

Baldrijan je enostavna rastlina za gojenje. Dobro uspeva v vrtnih tleh. Najboljše rezultate dosežemo pri gojenju v vlažni ilovnati prsti, bogati s hranili. Dobro uspeva na sončnih in polsenčnih legah. Razmnožujemo jo s semenom, ali pa z delitvijo podzemnih delov jeseni ali zgodaj spomladi. Semena sejemo plitko. Kalitev semen traja 3-4 tedne. 

Žetev

Jeseni, v suhem in lepem vremenu, nabiramo korenine dve do tri leta starih rastlin potem, ko je listje odpadlo. Med nabiranjem pazimo, da korenin ne poškodujemo, saj iz njih hitro izteče sok, v katerem so zdravine učinkovine. Korenine očistimo in jih narežemo na ustrezno velike delce glede na namen uporabe. Sušimo jih hitro in jih spravimo v posode, najbolje steklene, ki se dobro zaprejo.

Zanimivosti

S posušenimi koreninami lahko napolnimo vrečke iz blaga in z njimi odišavljamo omare in predale za oblačila. Uprašene korenine dodajajo mešanicam za pospeševanje razgradnje komposta, ki pospešijo mikrobiološko aktivnost. Rastlina privablja deževnike. Listi so bogati s fosforjem, iz njih se lahko pripravi tekoče gnojilo za rastline. Prijetno dišeči cvetovi privabljajo čebele in druge opraševalce. Baldrijan naj bi bil tudi koristna rastlina za setev poleg vrtnin, saj sprošča fosfate na koreninah in stimulira aktivnost deževnikov.

OPOZORILA IN NEŽELENI UČINKI

Izvlečki iz baldrijana nimajo takojšnjih učinkov. Njihovi učinki se pojavijo šele po nekaj tednih rednega jemanja izvlečkov.

Zelo redko se lahko pri uporabi baldrijana pojavi preobčutljivostna reakcija. Drugi neželeni učinki so slabost, potenje, glavobol in vrtoglavica. Izvlečkov iz baldrijana ne uporabljajte, če jemljete sintezna pomirjevala oziroma se o tem posvetujte z osebnim zdravnikom. Uporaba izvlečkov iz baldrijana lahko vpliva na motorične sposobnosti, odzivnost in koncentracijo in posledično lahko vpliva na sposobnost vožnje in upravljanja z nevarnimi stroji! Uživanje pripravkov iz baldrijana je odsvetovano v času nosečnosti!

Podatki

Slovensko ime:
Baldrijan
Angleško ime:
Valerian
Botanično ime:
Valeriana officinalis L.
Ph.Eur ime:
Valerianae
CAS:
8057-49-6
Kraljevstvo:
Rastline (Plantae)
Skupina:
Semenke (Spermatophyta)
Deblo:
Kritosemenke (Angiospermae)
Razred:
Dvokaličnice (Magnoliopsida)
Red:
Ščetičevci (Dipsacales)
Družina:
Špajkovke (Valerianaceae)
Kategorija namena:
Rastline nemenjene uporabi z omejitvami (Z)
Področja uporabe:
Interno ○ & Zunanje ●