Pegasti badelj

Pegasti badelj (Silybum marianum)

Nabiramo plodove, redkeje nadzemni del v času cvetenja. Plodovi, katerim odstranimo ščetinasto kodeljico se posušeni uporabljajo pri raznih poškodbah jeter, zamaščenih jetrih, cirozi in poškodbah, ki so nastale kot posledica uporabe določenih zdravil. Pripravki iz semen se uporabljajo tudi pri žolčnih obolenjih in s tem povezanimi povišanimi jetrnimi encimi. Zel se za zdravje jeter uporablja preventivno, za zdravljenje pa pri zlatenici, žolčnih kolikah in podobnih obolenjih.

Priljubljeno kot
Zdravilna rastlina (H)

IME

Slovensko: Pegasti badelj
Latinsko: Silybum marianum
Ostala ljudska imena: bodeča neža, ostropec, ostropes, bodečnica, bodika, pegasti bodelj, Marijin osat, mlečni osat

BOTANIČNI OPIS

Je enoletnica, redko dvoletnica, ki zraste od 30 do 150cm visoko. Ima pokončno steblo, ki je pri visokih rastlinah votlo. Na koncu stebla je koškasto socvetje vijolične barve. Iz opoljenih cvetov se razvije plod. Plodovi so dolgi približno 6cm, so črno-rjave barve in imajo trdo, svilnato dlakasto lupino. Dlačice z lupine semen odpadejo. Nazobčani listi so veliki, zeleni z belimi lisami in na robovih imajo trne. Plodove nabiramo, ko dozorijo, celotno cel pa ves čas cvetenja, od junija do septembra. Je samonikla rastlina, ki jo za potrebe zeliščarstva in farmacije pogosto gojijo. V primorskih krajih raste na prisojnih kamnitih mestih in ob poteh. Semena lahko vzklijejo že jeseni, bolj pogosto pa šele spomladi.

SORODNE VRSTE

Benediktinka (Cnicus benedictus) je sredozemska rastlina, ki jo pogosto gojijo na domačih vrtovih. Ima debelo korenino, ki preide v rozeto iz katere zraste 40 do 60cm visoko steblo, ki je dlakavo in pet robo. Listi so suličasti in nazobčani in na robovih imajo trne. Cvetovi so rumene barve, cvetne glavice so ovršne v zunanji časi in imajo ravno tako trnje in cvetijo od junija do avgusta. Plodovi imajo dvovrstno kodeljico. Suho drogo uporabljamo pri težavah s prebavili, žolčnih in jetrnih boleznih, pri vročinskih stanjih in zaprtju. Znano je tudi, da čisti kri, zato se pogosto uporablja pri slabokrvnosti.

TRADICIONALNA DOMAČA UPORABA

Njegov ugoden vpliv na jetra so poznali že v 16. stol. Pogosto so ga uporabljali kot protistrup po sršenjem in tudi kačjem piku. Jetra naj bi lažje presnovila strup, brez da bi jih ta poškodoval, ob zaužitju večje količine sveže mletega pegastega badlja. V ljudski medicini se še vedno uporablja pri morski bolezni, prebavnih motnjah, obolenjih žolča, zbadanju v rebrih, pri krčnih žilah, migrenah, boleznih vranice, kroničnih vnetjih in cirozi jeter in tudi pri zastrupitvi z mušnico.

ZANIMIVOSTI

Ljudsko ime – Marijin osat izvira iz legende o tem, kako je devica Marija nekega dne iskala mesto, kjer bi podojila otroka in ko je rastlina opazila, da jo iščejo, je razširila svoje liste in jo skrila pred iskalci. Med tem je nekaj kapljic mleka padlo na liste in zato imajo značilne bele lise in črte. Zgodovina uporabe sega v čas Kristusovega rojstva, ko naj bi koreniko uporabljali za spodbujanje bruhanja. Kasneje, v 16. stol., pa so nastali zapisi o ugodnem vplivu na jetra.

UPORABNI DELI

- PLODOVI

Uporabljamo zrele črno-rjave plodove, ki dozorijo od avgusta do septembra. Plodovom odstranimo ščetinasto kodeljico in jih posušimo. Sušeni se ponavadi zmeljejo v prah in v večini primerov zaužijejo zmešani z mlečnim izdelkom (jogurt, skuta,..), saj maščoba pospeši učinkovanje ali pa kot poparek, ki ga vedno zaužijemo sveže pripravljenega. Iz plodov se pripravlja tudi tinktura, ki ravno tako ugodno vpliva na razstrupljanje jeter.

- ZEL 

Zel nabiramo v času cvetenja, to je od junija do septembra. Zel vsebuje večje količine flavonov in flavonolov, fumarno kislino in poliacetilene. Suha droga iz zeli ugodno vpliva na samo funkcijo jeter, pri žolčnih kolikah in zlatenici.

NAMEN, UPORABA IN UČINKOVANJE

Pegasti badelj se uporablja notranje. Sušeni plodovi in redkeje suha droga zeli imata ugoden vpliv na razstrupljanje jeter, razna jetrna obolenja, tudi cirozo; poškodbe jeter (npr. zaradi uporabe zdravil), žolčnih kolikah, zlatenici, kot preventivo in tudi kurativo pri zamaščenosti jeter. Posušeni in zmleti plodovi se uporabljajo v čajnih mešanicah, za pripravo tinkture, kot olje, v prehranskih dopolnilih (v prahu, kapsulah) ali pa v obliki čistega prahu, ki ga bodisi poparimo ali pa zmešamo z mlečnim izdelkom in zaužijemo. Zel se uporablja sveža ali sušena. Ponekod pripravljajo čaj iz pegastega badlja, ki ga uživajo pri žolčnih in jetrnih težavah, ampak ker zel ne vsebuje silimarina, je vprašljivo delovanje na jetra. Zel je najbolj poznana po tem, da naj bi spodbujala izločanje žolča.

Interna zdravilna uporaba

Najpogosteje se uporabljajo plodovi, katerim odstranimo ščetinasto kodeljico, jih posušimo in zmeljemo. Plodovi vsebujejo silimarin, ki deluje proti jetrnim strupom in sicer tako, da spremeni zunanjo zgradbo sten jetrnih celic in tako strupi ne morejo prodreti vanje. Poleg tega pospeši delovanje encimov polimeraze, ki so življensko pomembni, saj se brez njih celice nebi obnavljale. Silimarin tudi aktivira druge pomembne encime v jetrih in je pomembnem lovilec radikalov.

Zel in pripravki iz nje se uporabljajo pri zlatenici, žolčnih kolikah in za spodbujanje same funkcije jeter. Silimarina ne vsebuje, vsebuje pa flavonove in flavonolove, fumarno kislino in poliacetilene. Uporaba zeli je redka.

Prehranska živilska uporaba

Cvetove ognjiča uporabljamo za dekoracijo čajnih mešanic, zaradi intenzivno rumeno-oranžno obarvanih cvetov. Poleg omenjenega jih lahko dodajamo tudi solatam.

Zunanja terapevtska in kozmetična uporaba

Pripravkov ne uporabljamo zunanje in za kozmetične namene.

Uporaba v veterini

Kot prehranski dodatek za pse, mačke in konje, se pegasti badelj uporablja za zdravje jeter, izločanje žolča, pri pomankanju apetita in napenjanju. Priporoča se uporaba med farmacevtskimi terapijami.

ZGODOVINA UPORABE V LJUDSKI MEDICINI

Uporaba pegastega badlja sega daleč v zgodovino. Že ime Marijin osat in legenda o tem, kako je rastlina zaščitila devico Marijo, nam pove, da je poznan že iz Kristusovega časa. V tem času so ga uporabljali za spodbujanje bruhanja in tudi Plinij in Dioskurid sta ga omenjala kot zdravilno rastlino. Grki so poznali njegovo moč, da izloči strupe pri pikih insektov in kač.

DROGA / FARMACEVTSKO UPORABNI DELI

- Cardui mariae Fructus: plod pegastega badlja
- Cardui mariae Herba: zel pegastega badlja

OSNOVNO FUNKCIONALNO DELOVANJE

-deluje proti jetrnim strupom
-preprečuje in zdravi poškodbe jeter (ciroza, uporaba zdravil, zamaščenost jeter)
-deluje pri žolčnih težavah, povezanih z povišanimi jetrnimi encimi
Primeren za notranjo uporabo.

ZDRAVILNE UČINKOVINE

Plod pegastega badlja vsebuje 1’5 do 3% silimarina, katerega glavne sestavine so slilibinin (krajše silibin), silikristin in silidianin. Silimarin deluje proti jetrnim strupom, spremeni zunanjo zgradbo sten jetrnih celic in s tem prepreči strupom, da prodrejo v celice ter pospeši delovanje encima polimeraze. Plod vsebuje še flavonoide, med drugim kvercetin, ki je en izmed najbolj aktivnih flavonoidov in v študijah kaže protivnetno delovanje, poleg tega pa je močan antioksidant. Vsebuje tudi maščobno olje z maščobnimi kislinami, s tokoferolom in steroli ter beljakovine, ogljikove hidrate, grenke snovi, eterično olje, smole in malo čreslovin.

Zel vsebuje silimarin, večje količine flavonov in flavnonolov, fumarno kislino in poliacetilene.
 

POVZETEK NOVEJŠIH ZNANSTVENIH DOGNANJ

Pri akutni zastrupitvi jeter so dokazali, da imata silimarin in slilbinin hepatoprotektivne učinke, kar pomeni, da učinkuje na pravilno delovanje jeter in srca, ampak celotnega procesa delovanja, še niso dokončno raziskali.

Mnogo raziskav v primeru zastrupitve z zeleno mušnico kaže, da silimarin lahko znatno poveča možnost preživetja. Sicer se te raziskave ne načrtujejo in ker zastrupitve tudi niso pogoste, je zato to dolgotrajen proces, ki se izvaja le ob dejanski zastrupitvi in ne namerno izvedeni klinični raziskavi. Dokazano pa je, da je pri tej vrsti zastrupitve, poleg dveh drugih načinov zdravljenja, učinkovito le še zdravljenje s slilimarinom.

Mnogo raziskav je potrdilo, da so pripravki iz pegastega badlja zelo učinkoviti pri cirozi jeter. Le ena raziskava, ki je vključevala kronične alkoholike z cirozo, pa je v tem primeru ovrgla delovanje silimarina, ker ni bilo nobenega izboljšanja stanja.

Spet druge raziskave pa kažejo, da silimarin učinkovito ščiti in zdravi jetra pri zastrupitvah z organskimi topili. Predvsem je učinkovit kot preventiva, pri delavnih v tovarnah, kjer so delavci izpostavljeni hlapom.

Najpogosteje se uporabljajo plodovi in sicer zdrobljeni in zaužiti z mlečnim izdelkom ali pa v obliki kapsul ali tablet. Iz plodov se pripravlja tudi tinktura. Redkeje se pripravlja čaj iz plodov ali zeli, saj silimarin ni topen v vodi. Kot poparek se uporablja pri prebavnih motnjah in povišanem holesterolu v krvi.

Zdrobljena semena

Semena lahko kupimo cela ali pa že zdrobljena. Če imamo cela, eno čajno žličko semen stremo v možnarju in za boljše in učinkovitejše delovanje, jih zmešamo z hladnim mlečnim izdelkom in popijemo / pojemo. Semen ne segrevamo in ne dodajamo v vroče jedi. Tako pripravljena semena lahko uživamo 1x na dan, neprekinjeno tri tedne.

Čaj iz semen / zeli

Eno žličko zdrobljenih semen / suhe droge zeli prelijemo z 2’5dcl vrele vode, pustimo stati 10min, precedimo in še toplo popijemo. Na dan lahko zaužijemo 2 – 3 skodelice poparka, pol ure pred obrokom in sicer tri tedne, nato terapijo prekinemo. Čaj je zelo koristen za pospeševanje prebave.  

Rastišče in razširjenost

Domovina pegastega badlja sta Evropa in Azija. Raste samoniklo na prisojnih kamnitih tleh, zelo pogost je v Dalmaciji. Je eno ali dvoletnica, zelo trdoživa rastlina, ki jo pogosto najdemo gojeno na vrtovih.

Uporabni deli

Zaradi potreb farmacije in zdravilstva se vedno pogosteje goji, tudi na domačih vrtovih. V zdravilne namene uporabljamo plodove, redkeje zel.

Rastne razmere

Raste samoniklo, semena se raznašajo z vetrom. V primorskih krajih ga najdemo na kamnitih, nobdelanih tleh in ob poteh.

Žetev

Plodove nabiramo pozno poleti ali jeseni. Cela rastlina ima bodice in na koncu stebla ima cvetno glavico, ki je močno bodeča, zato plodove nabiramo z rokavicami. Tudi zel zaradi bodic nabiramo z rokavicami in sicer od maja do avgusta.

Zanimivosti

Plodovi so težko dostopni, saj so skriti v cvetni glavici, ki je močno bodičasta in jih najlažje izdolbemo z vilicami.

OPOZORILA IN NEŽELENI UČINKI

Načeloma pri uporabi pripravkov iz pegastega badlja skorajda ni nezaželenih stranskih učinkov, pa se vseeno ne priporoča bolnikom z žolčnimi kamni in pri sočasnem zdravljenju z zdravili (saj spodbuja presnovo). Diabetikom se priporoča posvet z zdravnikom, ker pripravki lahko vplivajo na raven sladkorja v krvi. Redko, pri prekomerni uporabi, lahko pride do glavobola ali blažjih prebavnih motenj, kakšnih hujših reakcij, kot so alergije ali pa kožni izpuščaji, pa skorajda ne beležijo.

Nosečnicam in doječim materam odsvetujejo uporabo pripravkov.

Podatki

Slovensko ime:
Pegasti badelj
Angleško ime:
Milk thistle
Botanično ime:
Silybum marianum L.
Ph.Eur ime:
Silybi mariani
CAS:
84604-20-6
Kraljevstvo:
Rastline (Plantae)
Skupina:
Semenke (Spermatophyta)
Deblo:
Kritosemenke (Angiospermae)
Razred:
Dvokaličnice (Magnoliopsida)
Red:
Košarnice (Asterales)
Družina:
Nebinovke (Asteraceae)
Kategorija namena:
Rastline namenjene uporabi brez omejitev (H)
Področja uporabe:
Samo interno ○○